MG - 0036 Telegramové zprávy (Svět/Doma)

MG - 0036 Telegramové zprávy (Svět/Doma)
18.prosinec 2022

Kvůli mrazivému počasí ubývá plynu v zásobnících, podle Síkely jeho vyčerpání nehrozí. Kvůli chladnému počasí v posledních dnech začalo klesat množství plynu v zásobnících. Aktuálně jsou naplněné asi z 81%. Spotřeba plynu oproti minulému týdnu může být podle odhadů odborníků asi o čtvrtinu vyšší. Pořád se ale podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely daří držet úsporu ve spotřebě. Zároveň ubezpečil, že plyn v zásobnících by neměl tak rychle odejít.

SVĚT

1, Sanduová: Děti, které zpívají o vítězství nad fašismem, by měly být kontrolovány bezpečnostními službami!  

Koncerty v Moldavsku, na nichž děti v sovětských uniformách zpívaly sovětské písně, by měly být vyšetřeny zpravodajskou a bezpečnostní službou kvůli ohrožení bezpečnosti země, prohlásila moldavská prezidentka Maia Sanduová.

2, Bitka s Putinem? Jsem připraven, klidně zítra, vtipkoval Zelenskyj. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotním rozhovoru pro francouzskou televizi mluvil o těžkých životních podmínkách ukrajinského lidu. V odlehčeném duchu však také hovořil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého by se dle svých slov nebál vyzvat na souboj „jeden na jednoho“. „Skutečný muž, když chce někomu něco vzkázat, třeba když ho chce zmlátit, tak to udělá sám, bez prostředníka,“ řekl v sobotu v rozhovoru pro francouzský zpravodajský kanál Le Chaine Info (LCI) Zelenskyj. „Jsem vždy připraven, klidně zítra,“ zasmál se poté Zelenskyj možnosti, že by si s ruským prezidentem zkusil „souboj jeden na jednoho“.

3, Rusko má raketu, která může udeřit kdekoliv na světě. Nedá se sestřelit. 

Rusko uvedlo do provozu hypersonickou raketu, která sedmadvacetkrát překonává rychlost zvuku, oznámil podle agentury TASS velitel ruských strategických raketových vojsk Sergej Karakajev. Moskva tvrdí, že Západ nemá žádné prostředky, jak tuto střelu zastavit. Rusko oznámilo, že uvedlo do provozu hypersonické rakety Avangard. Na dříve zveřejněných záběrech je vidět, jak je raketa instalována do podzemního odpalovacího sila v Orenburské oblasti na jihozápadě Ruska nedaleko hranic s Kazachstánem. Uvedení raket do provozu oznámil podle agentury TASS velitel ruských strategických raketových vojsk Sergej Karakajev. Putin prohlásil, že hypersonická střela dopadá „jako meteorit“ a nedá se zastavit žádným obranným systémem. „Raketa Avangard je nezachytitelná jakýmikoliv existujícími prostředky protiraketové obrany potenciálního protivníka,“ uvedl.

4, Ukrajinské úřady se pokusily zabít náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace Valerije Gerasimova - The New York Times.

Podle publikace kyjevské úřady údajně zorganizovaly útok, když byl Gerasimov na frontě. Washington byl podle NYT proti plánům Kyjeva zabít Gerasimova kvůli obavám, že by to vedlo k eskalaci konfliktu: v počáteční fázi americké úřady nesdílely zpravodajské informace o generálově pohybu s ukrajinskými úřady, a poté přímo požádal o zrušení útoku, nicméně v odpovědi bylo slyšet, že útok již začal.

DOMA

1, Přibližně 28% Českých domácností si může dovolit nakupovat jen základní potraviny. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. 

Více než polovina rodin vyhledává pouze zlevněné potraviny. Nejčastěji Češi za jídlo měsíčně utratí 5.000 až někdy 10.000 korun, záleží na počtu lidí žijící v jedné domácnosti. Ve slevách potraviny nejvíce nakupují nezaměstnaní, senioři, rodiče na rodičovské dovolené, pracovníci v oblasti zemědělství, lesnictví, obchodu či služeb, stojí v průzkumu. Akce zároveň častěji vyhledávají ženy než muži. Kvůli rostoucím cenám začala téměř pětina českých domácnosti nakupovat méně kvalitní potraviny a asi 15 procent se rozhodlo ušetřit změnou jídelničku. „Zásadní pomoc s pořizováním potravin, například prostřednictvím potravinové banky, ale zatím potřebuje pouze minimum českých domácností,“ řekla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová. 

2, Hygienici v některých krajích evidují epidemii respiračních chorob, nemocnice omezují návštěvy, Česko zažívá po dlouhé době chřipkovou epidemii! 

Některé kraje už evidují epidemii respiračních onemocnění a nemocnice začínají omezovat návštěvy. Nakažených lidí rychle přibývá, podle hygieniků se v některých regionech šíří viry rychleji než před pandemií covidu-19, při níž platila různá opatření, díky kterým se chřipka a respirační infekce příliš nerozšířily. Hranici epidemie onemocnění dýchacích cest překročily zejména kraje v severní polovině Čech a také všechny moravské regiony. Ve Středočeském kraji je podle krajské hygienické stanice nemocných 2370 lidí ze sta tisíc. Za epidemický práh považují hygienici 1600 až 1800 nemocných na sto tisíc obyvatel. „Nárůst je vysoký, proto jsme uveřejnili doporučení na zákaz návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních, u sociálních zařízení doporučujeme návštěvy zakázat nebo aspoň omezit. Vždy je to ale na konkrétním poskytovateli,“

3, Plíseň, zima a vyražené dveře. V katastrofálních podmínkách žijí tisíce Čechů.

Bez teplé vody, elektřiny nebo třeba s plesnivými zdmi. V nevyhovujících podmínkách bydlí v České republice tisíce lidí. I když chtějí odejít, mnohdy nemohou. Na běžné bydlení nedosáhnou kvůli předsudkům či dluhům a sociální byty chybějí. Mnohdy jde přitom o rodiny s dětmi, které situace ovlivňuje nejvíce a ničí jim perspektivu na lepší budoucnost. Jedna z klientek Charity ČR žije ve stejném podnájmu přes třicet let. Životní podmínky jsou otřesné – byt má místo podlahy jen hliněnou zem, voda teče jen studená, kolem oken je plíseň. Dveře od toalety vypadávají, sociální zázemí je v havarijním stavu. Topení majitel stahuje tak, aby v zimě měla v bytě jen sedmnáct stupňů Celsia.

4, Žádné maso ani zelenina. Senioři šetří na jídle i lécích, dokonce si sami mění dávkování.

Jednostranná strava může zhoršit váš zdravotní stav, varují lékaři seniory. Některým z nich dochází peníze a šetří, kde se dá. Nekupují maso, vynechávají ovoce a zeleninu, a dokonce upravují dávkování svých léků. V těžké finanční situaci může pomoci například nadace Krása pomoci Taťány Kuchařové. První, na čem začali senioři šetřit, jsou potraviny a doplňky stravy. „Několik měsíců jedí například jenom chleba. A když si to chtějí udělat lepší, tak jedí chleba s margarínem. Ale potraviny, jako je maso, ovoce a zelenina, tak to už dnes opravdu nelze zařadit do jídelníčku, protože na to prostě nemají,“ popsal ředitel společnosti Elpida Jiří Hrabě. Organizace, které pomáhají seniorům, radí, aby se lidé nestyděli říct si o pomoc a obrátili se třeba na potravinové banky. Někteří šetří podle doktorů dokonce i na lécích. „Sami si upravují dávkování tak, aby jim ty léky déle vydržely, a nejsou správně léčení!,,

Autor článku:
MG zprávy
MG zprávy které vás budou bavit, ověřených zdrojů, tohle co tu uvidíte a čtete, televizi nikdy neuvidíte a neuslyšíte! Čtete, sdílejte, jsme tady s vámi, pro vás! A to prosím pěkně bez CENZURY! Jedeme 24hodin denně, všechny zprávy pod jednou střechou. Zdroj a odkaz na náš Telegram: https://t.me/MGzpravy